Vivo S18
- Snapdragon 7Gen34 Nanometer
- 5000 mAh
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1260x2800
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Vivo S18 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 chipset
| Released | 2023 December 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, OriginOS 4 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm |
| Weight | 185.8 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue/Green, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2800nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 89.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.90% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 453 ppi density |
1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.63 GHz Cortex-A715 + 3x2.4 GHz Cortex-A715 + 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 22mm wide, AF, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS B1I+B1c |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 300 |
What are the key specifications of the Vivo S18?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.