Vivo S17t
- Dimensity 80506 Nanometer
- 4600 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1260x2800
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Vivo S17t Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8050 chipset
| Released | 2023 May 31 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, OriginOS 3 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue, Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1300nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 90.8% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.80% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 453 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8050 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-A78 + 3x2.6 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 22mm wide, AF |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1, GLONASS G1, BDS B1I, GALILEO E1, QZSS L1 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 400 |
What are the key specifications of the Vivo S17t?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8050, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 4600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.