Vivo S17e
- Dimensity 72004 Nanometer
- 4600 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Vivo S17e Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7200 chipset
| Released | 2023 May 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, OriginOS 3 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 x 74.9 x 7.4 mm |
| Weight | 178 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back and plastic frame |
| Colors | Black, Mint |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 13000nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 90.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.20% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 388 ppi density |
1B colors, HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7200 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 6x Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.79, wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.45, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 280 |
What are the key specifications of the Vivo S17e?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7200, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 4600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.