Vivo iQOO Z9 Turbo Endurance
- Snapdragon 8s Gen 34 Nanometer
- 6400 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1260x2800
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Vivo iQOO Z9 Turbo Endurance Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 6,400mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Gaming models
Average: 6,432mAh | Current: 6,400mAh
TOP 3 Gaming Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset
+15 more phones to find
See all smartphones with Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3
| Released | 2025 January 03 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, OriginOS 5 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 8 mm |
| Weight | 196 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.3% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 453 ppi density |
1B colors, HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 735 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X4 + 4x2.8 GHz Cortex-A720 + 3x2.0 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6400mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95", 0.8, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1/3.0, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 250 € |
What are the key specifications of the Vivo iQOO Z9 Turbo Endurance?
It is powered by the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 6400 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.