Vivo iQOO Neo 9 Pro
- Dimensity 93004 Nanometer
- 5160 mAh
- 50 MegaPixel4320p
- 6.78 inches1260x2800
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Vivo iQOO Neo 9 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,160mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 9300 chipset
| Released | 2023 December 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, OriginOS 4 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.5 x 75.7 x 8 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 1400nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 89.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.70% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 453 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 9300 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.25 GHz Cortex-X4 + 3x2.85 GHz Cortex-X4 + 4x2.0 GHz Cortex-A720 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5160mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, 1/1.49", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS B1I+B1c+B2a+B2b, GALILEO E1+E5a+E5b, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | € 380 |
What are the key specifications of the Vivo iQOO Neo 9 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 9300, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5160 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.