vivo iQOO Neo 7
- Dimensity 82004 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
vivo iQOO Neo 7 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 8200 chipset
| Released | 2023 February 16 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Funtouch 13 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.8 x 76.9 x 8.6 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Interstellar Black, Frost Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1300nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 87.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 388 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 8200 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.1 GHz Cortex-A78 + 3x3.0 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.97, 0.7µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | ₹ 29,999 |
What are the key specifications of the vivo iQOO Neo 7?
It is powered by the MediaTek Dimensity 8200, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.