Vivo iQOO 15
- SD 8 Elite Gen 53 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel4320p
- 6.85 inches1440x3168
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo iQOO 15 compares with its predecessor Vivo iQOO 13:
Advantages of Vivo iQOO 15
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Elite. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (7000 mAh) compared to the Vivo iQOO 13 (6150 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Vivo iQOO 15 comparisons
Vivo iQOO 15 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset
+12 more phones to find
| Released | 2025 October 20 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, OriginOS 6 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 76.8 x 8.1 mm |
| Weight | 215 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Green, Blue, Color changing |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 6000 nits |
| Size | 6.85 inches, 114.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels 508 ppi density |
1B colors, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 840 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V5 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | 40 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, 21mm wide |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio, Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 500 € |
What are the key specifications of the Vivo iQOO 15?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5, fitted with a 6.85 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




