Ulefone Armor X31 Pro
- Dimensity 63006 Nanometer
- 6050 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel1440p
- 6.56 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Ulefone Armor X31 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,050mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 6,050mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6300 chipset
| Released | 2024 December 21 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 173.8 x 82 x 13.7 mm |
| Weight | 306 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Black/Orange, Black/Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 800nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 72.5% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6050mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.9, wide, 0.8, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.3, wide, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 218.93 / € 259.99 / £ 249.99 |
What are the key specifications of the Ulefone Armor X31 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6300, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 6050 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.