Tecno Spark 40 Pro
- Helio G100 Ultimate6 Nanometer
- 5200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1224x2720
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Tecno Spark 40 Pro compares with its predecessor Tecno Spark 30 Pro:
Advantages of Tecno Spark 40 Pro
- This phone offers a larger battery capacity (5200 mAh) compared to the Tecno Spark 30 Pro (5000 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Tecno Spark 30 Pro
- Both this model and the Tecno Spark 30 Pro feature the same chipset: Mediatek Helio G100. There’s no upgrade in processing power.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Tecno Spark 40 Pro comparisons
Tecno Spark 40 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,200mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G100 chipset
+12 more phones to find
| Released | 2025 July 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HIOS 15.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 6.7 mm |
| Weight | 160.4 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Ink Black, Moon Titanium, Lake Blue, Bamboo Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 4500nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.3% |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio 440 ppi density |
1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G100 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, wide, 1/2.8, 0.64µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, wide, 1/3.1, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 160 € |
What are the key specifications of the Tecno Spark 40 Pro?
It is powered by the Mediatek Helio G100, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




