Tecno Spark 20C
- Mediatek G3612 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.6 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Tecno Spark 20C Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G36 chipset
+10 more phones to find
| Released | 2023 November 27 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Mystery White, Alpenglow Gold, Magic Skin, Gravity Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 84.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.60% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 267 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G36 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 680 MHz |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, wide, 1/2.8, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Tecno Spark 20C?
It is powered by the Mediatek Helio G36, fitted with a 6.6 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.