Tecno Spark 10
- Helio G8812 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.6 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Tecno Spark 10 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G88 chipset
+7 more phones to find
| Released | 2023 March 23 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, HIOS 12 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.9 x 75.4 x 8.4 mm |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic frame and back |
| Colors | Black, Blue, White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 84.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.70% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 267 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G88 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Li-Po 5000 mAh |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, wide, 0.7µm, PDAF, other unspecified camera |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Tecno Spark 10?
It is powered by the MediaTek Helio G88, fitted with a 6.6 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.