Tecno Pova Curve
- Dimensity 73004 Nanometer
- 5500 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1080x2436
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Tecno Pova Curve comparisons
Tecno Pova Curve Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7300 Ultra chipset
+10 more phones to find
| Released | 2025 May 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HIOS 15 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 mm |
| Weight | 177 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Neon Cyan, Magic Silver, Geek Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 1300nits |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 93.8% |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels 393 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7300 Ultra |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.5 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.8, wide, 1/1.73, 0.8µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 170 € |
What are the key specifications of the Tecno Pova Curve?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7300 Ultra, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
