Tecno Pova 7
- Dimensity 73004 Nanometer
- 6000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1080x2460
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Tecno Pova 7 comparisons
Tecno Pova 7 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7300 Ultra chipset
+10 more phones to find
| Released | 2025 July 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HIOS 15 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167.3 x 75.6 x 8.9 mm |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Geek Black, Magic Silver, Oasis Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.3% |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels 396 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7300 Ultra |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.5 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie | 13 MP, wide |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res wireless audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Yes |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Tecno Pova 7?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7300 Ultra, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




