Tecno Pova 5 Pro
- Dimensity 60806 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1080x2460
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Tecno Pova 5 Pro comparisons
Tecno Pova 5 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6080 chipset
+10 more phones to find
| Released | 2023 August 01 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, HIOS 13 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9 mm |
| Weight | 220 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Dark Illusion, Silver Fantasy, Free Fire Edition |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 580nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 84.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.70% |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels 396 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6080 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 68W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, unspecified sensors |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 180 |
What are the key specifications of the Tecno Pova 5 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6080, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
