Tecno Camon 30
- Helio G99 Ultimate6 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1440p
- 6.78 inches1080x2436
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Tecno Camon 30 comparisons
Tecno Camon 30 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G99 chipset
| Released | 2024 February 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, HIOS 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 70 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.3 x 75.3 x 7.7 mm |
| Weight | 210 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass or PU leather and plastic frame |
| Colors | Iceland Basaltic Dark, Uyuni Salt White, Sahara Sand Brown |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.3% |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels 393 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G99 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 70W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, 1/1.57, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 50 MP, wide, AF |
| Selfie Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Tecno Camon 30?
It is powered by the MediaTek Helio G99, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



