TCL 40 X
- Dimensity 7007 Nanometer
- 5000 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel1080p
- 6.56 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
TCL 40 X Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 700 chipset
+24 more phones to find
| Released | 2023 February 26 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, TCL UI |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 700 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity |
| WLAN | Yes |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 190 |
What are the key specifications of the TCL 40 X?
It is powered by the MediaTek Dimensity 700, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.