Samsung Galaxy Z Fold 6
- Snapdragon 8Gen34 Nanometer
- 4400 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 7.6 inches1856x2160
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy Z Fold 6 compares with its predecessor Samsung Galaxy Z Fold 5:
Advantages of Samsung Galaxy Z Fold 6
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Samsung Galaxy Z Fold 5
- Battery capacity remains the same as the Samsung Galaxy Z Fold 5, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Samsung Galaxy Z Fold 6 comparisons
- VS

Samsung Galaxy Z Fold 6

Samsung Galaxy Z Fold 7
Compared 87 times - VS

Samsung Galaxy Z Fold 6

Sony Xperia 5 V
Compared 61 times - VS

Samsung Galaxy Z Flip 6

Samsung Galaxy Z Fold 6
Compared 60 times - VS

Samsung Galaxy Z Fold 6

Xiaomi Redmi Note 13 Pro
Compared 53 times - VS

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy Z Fold 6
Compared 22 times
Samsung Galaxy Z Fold 6 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,400mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Foldable models
Average: 4,937mAh | Current: 4,400mAh
TOP 3 Foldable Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2024 July 10 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, One UI 6.1.1 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Charger Speed | 25 watt |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 153.5 x 132.6 x 5.6 mm |
| Folded Dimensions | 153.5 x 68.1 x 12.1 mm |
| Weight | 239 g |
| IP Rating | IP48, Dust-tight and protected against continuous water immersion |
| SIM | Up to two Nano-SIM and multi eSIM |
| Details | Enhanced & tougher armor aluminum frame and Stylus support. |
| Colors | Navy, Silver Shadow, Pink, Black, White |
| Foldable Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2600nits |
| Size | 7.6 inches, 185.2 cm2 91.0% screen-to-body ratio |
| Resolution | 1856 x 2160 pixels 374 ppi density |
HDR10+ | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 968 x 2376 pixels, 410 ppi |
| Tech | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2600nits |
| Size | 6.3 |
| Resolution | 968 x 2376 pixels, 410 ppi |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 1 GHz |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | 8-core 1x3.39GHz Cortex-X4 + 3x3.1GHz Cortex-A720 + 2x2.9GHz Cortex-A720 + 2x2.2GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4400mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 23mm wide, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120/240fps gyro-EIS, 720p@960fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie | Under display foldable screen: 4 MP, f/1.8, 26mm wide, 2.0µm |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz audio, Tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.24 W/kg head, 1.39 W/kg body |
| Price | $ 1900 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy Z Fold 6?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 7.6 inch display, a battery with 4400 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.