Samsung Galaxy XCover Pro
- Exynos 961110 Nanometer
- 4050 mAhLi-Po
- 25 MegaPixel1080p
- 6.3 inches1080x2340
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2024 updates
Samsung Galaxy XCover Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,050mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Durable models
Average: 5,329mAh | Current: 4,050mAh
TOP 3 Durable Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Samsung Exynos 9611 chipset
| Released | 2020 January 15 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 10 |
| Details | Android 10, One UI 5 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 15 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 x 76.7 x 10 mm |
| Weight | 218 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 79.4% |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio 409 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 9611 |
| Nanometer | 10 nm |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Internal Storage | UFS 2.0 |
| CPU | Octa-core 4x2.3 GHz Cortex-A73 + 4x1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4050mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 25 MP, f/1.7, 26mm wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP, f/2.0, wide, 1/3.1, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/k/v/r, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 0.47 W/kg head, 1.23 W/kg body |
| Price | 120 € |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy XCover Pro?
It is powered by the Samsung Exynos 9611, fitted with a 6.3 inch display, a battery with 4050 mAh capacity and a main camera sensor of 25MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.