Samsung Galaxy XCover 7 Pro
- Snapdragon 7s Gen 34 Nanometer
- 4350 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.6 inches1080x2408
-
OS updates until 2032 (6+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy XCover 7 Pro compares with its predecessor Samsung Galaxy Xcover 6 Pro:
Advantages of Samsung Galaxy XCover 7 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 778G 5G. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (4350 mAh) compared to the Samsung Galaxy Xcover 6 Pro (4050 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Samsung Galaxy XCover 7 Pro comparisons
Samsung Galaxy XCover 7 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,350mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Durable models
Average: 5,329mAh | Current: 4,350mAh
TOP 3 Durable Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 chipset
+10 more phones to find
| Released | 2025 April 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, One UI 7 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 168.6 x 79.9 x 10.2 mm |
| Weight | 240 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus Plus |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 77.9% |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio 400 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 940 MHz |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x2.5 GHz Cortex-A720 + 3x2.4 GHz Cortex-A720 + 4x1.8 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4350mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, charging connector pins |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide. 1/2.76", 0.64ยตm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.81 W/kg head, 1.03 W/kg body |
| Price | 600 โฌ |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy XCover 7 Pro?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3, fitted with a 6.6 inch display, a battery with 4350 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.

