Samsung Galaxy XCover 5
- Exynos 8508 Nanometer
- 3000 mAhLi-ion
- 16 MegaPixel1080p
- 5.3 inches720x1480
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Samsung Galaxy XCover 5 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Durable models
Average: 5,329mAh | Current: 3,000mAh
TOP 3 Durable Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Midrange models
Average: 5,439mAh | Current: 3,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Samsung Exynos 850 chipset
+4 more phones to find
| Released | 2021 March 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 15 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 147.1 x 71.6 x 9.2 mm |
| Weight | 172 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | MIL-STD-810H compliant |
| Colors | Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | PLS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 5.3 inches, 71.3 cm2 67.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 67.70% |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio 311 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 850 |
| Nanometer | 8 nm |
| GPU | Mali-G52 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.0 GHz Cortex-A55 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 3000mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Removable Li-ion |
| USB | USB Type-C 2.0, charging connector pins |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 16 MP, f/1.8, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2 |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 0.70 W/kg head, 1.27 W/kg body |
| Price | 399 € |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy XCover 5?
It is powered by the Samsung Exynos 850, fitted with a 5.3 inch display, a battery with 3000 mAh capacity and a main camera sensor of 16MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.