Samsung Galaxy Tab A8 10.5 2021
- Unisoc T61812 Nanometer
- 7040 mAhLi-Po
- 8 MegaPixel1080p
- 10.5 inches1200x1920
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Samsung Galaxy Tab A8 10.5 2021 comparisons
Samsung Galaxy Tab A8 10.5 2021 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 6,936mAh | Current: 7,040mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc Tiger T618 chipset
| Released | 2021 December 15 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, One UI 3 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
| Weight | 508 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano SIM |
| Colors | Gray, Silver, Pink Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | TFT |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 350nits |
| Size | 10.5 inches |
| Screen to Body Ratio | 80% |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio, 216 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc Tiger T618 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali G52 MP2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM/Storage V1 | 3GB/32GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V3 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7040mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 8 MP, AF |
| OIS | No |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 4 steteo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 0.92 W/kg body |
| Price | €140 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy Tab A8 10.5 2021?
It is powered by the Unisoc Tiger T618, fitted with a 10.5 inch display, a battery with 7040 mAh capacity and a main camera sensor of 8MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
