Samsung Galaxy S24 Ultra
- Snapdragon 8Gen34 Nanometer
- 5000 mAhLi-Ion
- 200 MegaPixel4320p
- 6.8 inches1440x3120
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy S24 Ultra compares with its predecessor Samsung Galaxy S23 Ultra:
Advantages of Samsung Galaxy S24 Ultra
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 For Galaxy. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Samsung Galaxy S23 Ultra
- Battery capacity remains the same as the Samsung Galaxy S23 Ultra, offering no improvement.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Samsung Galaxy S24 Ultra comparisons
- VS

Samsung Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S25 Plus
Compared 54 times - VS

Google Pixel 8 Pro

Samsung Galaxy S24 Ultra
Compared 53 times - VS

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra
Compared 49 times - VS

Infinix Note 50x

Samsung Galaxy S24 Ultra
Compared 41 times - VS

Apple iPhone 14 Pro Max

Samsung Galaxy S24 Ultra
Compared 39 times
Samsung Galaxy S24 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 6,015mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2024 January 17 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, One UI 6.1 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 x 79 x 8.6 mm |
| Weight | 232 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM and eSIM/ Dual eSIM or Dual SIM 2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass and titanium frame |
| Colors | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Armor |
| Tech | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2600nits |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 88.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 88.50% |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio 505 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 1 GHz |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | 8-core 1x3.39GHz Cortex-X4 + 3x3.1GHz Cortex-A720 + 2x2.9GHz Cortex-A720 + 2x2.2GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.7, 24mm wide, 1/1.3", 0.6ยตm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie | 12 MP, f/2.2, 26mm wide, Dual Pixel PDAF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz audio, Tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Ultrasonic fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.06 W/kg head, 1.30 W/kg body |
| Price | โฌโ1,449.00, $โ1,299.99, ยฃโ1,249.00, โนโ139,999 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy S24 Ultra?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.