Samsung Galaxy S23 FE
- Exynos 22004 Nanometer
- 4500 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel4320p
- 6.4 inches1080x2340
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Samsung Galaxy S23 FE comparisons
Samsung Galaxy S23 FE Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 1 or Samsung Exynos 2200 chipset
+17 more phones to find
| Released | 2023 October 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, One UI 5.1 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 158 x 76.5 x 8.2 mm |
| Weight | 209 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by or Dual SIM 2 Nano-SIMs or SIM + eSIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 5 and aluminum frame |
| Colors | Mint, Cream, Graphite, Purple, Indigo, Tangerine |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1450nits |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 83.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 83.20% |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio 403 ppi density |
HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 1 (USA) |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 (USA) |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.00 GHz Cortex-X2 + 3x2.50 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 (USA) |
| Chipset - V2 | Samsung Exynos 2200 (Global) |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Xclipse 920 (Global) |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.8 GHz Cortex-X2 + 3x2.50 GHz Cortex-A710 + 4x1.8 GHz Cortex-A510 (Global) |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps |
| Selfie | 10 MP, f/2.4, 26mm wide |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.76 W/kg head, 1.04 W/kg body |
| Price | โนโ59,999 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy S23 FE?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 1, fitted with a 6.4 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.


