Samsung Galaxy S21
- SnapDragon 8885 Nanometer
- 4000 mAhLi-Ion
- 64 MegaPixel4320p
- 6.2 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy S21 compares with its predecessor Samsung Galaxy S20:
Advantages of Samsung Galaxy S21
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 888, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 865. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 888, compared to the predecessor's Samsung Exynos 990. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone is powered by a better chipset: Samsung Exynos 2200, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 865. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone is powered by a better chipset: Samsung Exynos 2200, compared to the predecessor's Samsung Exynos 990. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Samsung Galaxy S20
- Battery capacity remains the same as the Samsung Galaxy S20, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Samsung Galaxy S21 comparisons
Samsung Galaxy S21 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,000mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,740mAh | Current: 4,000mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 888 or Samsung Exynos 2200 chipset
+22 more phones to find
| Released | 2021 January 10 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, One UI 3.1 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
| Weight | 169 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Phantom Gray, Phantom White, Phantom Violet, Phantom Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1300nits |
| Size | 6.2 inches, 94.1 cm2 87.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.20% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 421 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 888 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Adreno 660 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.9 GHz Cortex-X1 + 3x2.80 GHz Cortex-A78 + 4x2.2 GHz Cortex-A55 |
| Chipset - V2 | Samsung Exynos 2200 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Mali-G78 MP14 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.84 GHz Cortex-X1 + 3x2.42 GHz Cortex-A78 + 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie | 10 MP, f/2.2, 26mm wide, 1/3.24", 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, Dual video call, Auto-HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz, Tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Ultrasonic fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 899 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy S21?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 888, fitted with a 6.2 inch display, a battery with 4000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




