Samsung Galaxy S20
- Exynos 9907 Nanometer
- 4000 mAhLi-Ion
- 64 MegaPixel4320p
- 6.2 inches1440x3200
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2024 updates
Popular Samsung Galaxy S20 comparisons
Samsung Galaxy S20 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,000mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 865 or Samsung Exynos 990 chipset
| Released | 2020 February 11 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 10 |
| Details | Android 10, One UI |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 151.7 x 69.1 x 7.9 mm |
| Weight | 163 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back from Gorilla Glass 6 and aluminum frame |
| Colors | Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink, Cloud White, Aura Red |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 6 |
| Tech | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.2 inches, 93.8 cm2 89.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.50% |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio 563 ppi density |
Always-on display, 120Hz only for FHD, 60Hz for QHD refresh rate, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 865 (USA) |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Adreno 650 (USA) |
| Internal Storage | UFS 3.0 |
| CPU | Octa-core 1x2.84 GHz Cortex-A77 + 3x2.42 GHz Cortex-A77 + 4x1.80 GHz Cortex-A55 (USA) |
| Chipset - V2 | Samsung Exynos 990 (Global) |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Mali-G77 MP11 (Global) |
| Internal Storage | UFS 3.0 |
| CPU | Octa-core 2x2.73 GHz Mongoose M5 + 2x2.50 GHz Cortex-A76 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 (Global) |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 12 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS + OIS |
| Selfie | 10 MP, f/2.2, 26mm wide, 1/3.24, 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz, AKG |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Ultrasonic fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | No |
| Sar | 0.76 W/kg head, 1.01 W/kg body |
| Price | 799 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy S20?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 865, fitted with a 6.2 inch display, a battery with 4000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



