Samsung Galaxy S20 Plus 5G
- Exynos 9907 Nanometer
- 4500 mAhLi-Ion
- 64 MegaPixel4320p
- 6.7 inches1440x3200
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Samsung Galaxy S20 Plus 5G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Samsung Exynos 990 chipset
+2 more phones to find
| Released | 2020 February 11 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 10 |
| Details | Android 10, One UI 5.1 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 25 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.9 x 73.7 x 7.8 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from gorilla glass 6 and aluminum frame |
| Colors | Cosmic Black, Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud White, Aura Red, Aura Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 6 |
| Tech | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.5% |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio 525 ppi density |
HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 990 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Mali-G77 MP11 - GlobalAdreno 650 - USA |
| Internal Storage | UFS 3.0 |
| CPU | Octa-core 2x2.73 GHz Mongoose M5 + 2x2.50 GHz Cortex-A76 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 - GlobalOcta-core 1x2.84 GHz Cortex-A77 + 3x2.42 GHz Cortex-A77 + 4x1.80 GHz Cortex-A55 - USA |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 12 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.76", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS + OIS |
| Selfie | 10 MP, f/2.2, 26mm wide, 1/3.24, 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz audio, Tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.08 W/kg head, 1.02 W/kg body |
| Price | $ 174.95 / € 319.99 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy S20 Plus 5G?
It is powered by the Samsung Exynos 990, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.