Samsung Galaxy M53
- Dimensity 9006 Nanometer
- 5000 mAhLi-Ion
- 108 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2408
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy M53 compares with its predecessor Samsung Galaxy M52 5G:
Drawbacks Compared to Samsung Galaxy M52 5G
- This device is equipped with a less powerful chipset (MediaTek Dimensity 900 5G) than the Samsung Galaxy M52 5G which had Qualcomm SnapDragon 778G 5G.
- Battery capacity remains the same as the Samsung Galaxy M52 5G, offering no improvement.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Samsung Galaxy M53 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 900 5G chipset
| Released | 2022 April 07 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, One UI 4 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.7 x 77 x 7.4 mm |
| Weight | 176 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Green, Blue, Brown |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Super AMOLED Plus |
| Refresh rate | 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.1 cm2 85.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.30% |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio 394 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 900 5G |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, 26mm wide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.31 W/kg head |
| Price | โฌโ345 / ยฃโ335 / โนโ23,999 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy M53?
It is powered by the MediaTek Dimensity 900 5G, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.