Samsung Galaxy M34 5G
- Exynos 12805 Nanometer
- 6000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.5 inches1080x2340
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Samsung Galaxy M34 5G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,333mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Samsung Exynos 1280 chipset
+4 more phones to find
| Released | 2023 July 03 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 77 x 162 x 9 mm |
| Weight | 208 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Midnight Blue, Prism Silver, Waterfall Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.58% |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio 396 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 1280 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Mali-G68 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Selfie | 13 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.3 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ18,999 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy M34 5G?
It is powered by the Samsung Exynos 1280, fitted with a 6.5 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.