Samsung Galaxy F22
- MT6769V12 Nanometer
- 6000 mAhLi-Po
- 48 MegaPixel1080p
- 6.4 inches720x1600
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Samsung Galaxy F22 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,333mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G80 chipset
| Released | 2021 July 06 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, One UI core 5.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 15 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160 x 74 x 9.4 mm |
| Weight | 203 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Denim Black, Denim Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 83.5% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 274 ppi density |
HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G80 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, wide, 1/3.1, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 170 € |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy F22?
It is powered by the MediaTek Helio G80, fitted with a 6.4 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.