Samsung Galaxy A57
- Exynos 16804 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2340
-
OS updates until 2032 (6+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy A57 compares with its predecessor Samsung Galaxy A56:
Advantages of Samsung Galaxy A57
- This phone is powered by a better chipset: Samsung Exynos 1680, compared to the predecessor's Samsung Exynos 1580. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Samsung Galaxy A56
- Battery capacity remains the same as the Samsung Galaxy A56, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Samsung Galaxy A57 comparisons
Samsung Galaxy A57 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2026 March 25 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 6 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm |
| Weight | 179 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Back from gorilla glass victus plus and aluminum frame |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Tech | Super AMOLED+ |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1900nits |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.8% |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio 385 ppi density |
HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 1680 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Xclipse 550 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.9 GHz Cortex-720 + 4x2.6 GHz Cortex-720 + 3x1.95 GHz Cortex-520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 12 MP, f/2.2, wide, 1/3.2, 1.12µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.85 W/kg head, 1.20 W/kg body |
| Price | € 399 / £ 530 / ₹ 52.000 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy A57?
It is powered by the Samsung Exynos 1680, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.
