Samsung Galaxy A16 5G
- Dimensity 63005 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.7 inches1080x2340
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Samsung Galaxy A16 5G compares with its predecessor Samsung Galaxy A15 5G:
Advantages of Samsung Galaxy A16 5G
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Dimensity 6300, compared to the predecessor's Mediatek Dimensity 6100 Plus. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Samsung Galaxy A15 5G
- This device is equipped with a less powerful chipset (Samsung Exynos 1330) than the Samsung Galaxy A15 5G which had Mediatek Dimensity 6100 Plus.
- Battery capacity remains the same as the Samsung Galaxy A15 5G, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Samsung Galaxy A16 5G comparisons
Samsung Galaxy A16 5G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Samsung Exynos 1330 or Mediatek Dimensity 6300 chipset
+65 more phones to find
| Released | 2024 October 07 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 6 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm |
| Weight | 200 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Blue Black, Light Gray, Gold, Light Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 800nits |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 86.0% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 86.0% |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio 385 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 1330 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| Chipset - V2 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 25W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 13 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.38 W/kg head, 0.94 W/kg body |
| Price | 230 € |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy A16 5G?
It is powered by the Samsung Exynos 1330, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.



