Samsung Galaxy A03
- Exynos 7884B14 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 48 MegaPixel1080p
- 6.5 inches720x1600
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Samsung Galaxy A03 comparisons
Samsung Galaxy A03 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2021 November 26 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | 196 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | PLS TFT |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 400nits |
| Screen to Body Ratio | 81.80% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 270 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Samsung Exynos 7884B |
| Nanometer | 14 nm |
| GPU | Mali-G71 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x1.6 GHz + 6x1.6 GHz |
| RAM/Storage V1 | 3GB/32GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/32GB |
| RAM/Storage V3 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V4 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 5W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | microUSB 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.8, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2 |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS only |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 0.20 W/kg head, 1.35 W/kg body |
| Price | 100 |
What are the key specifications of the Samsung Galaxy A03?
It is powered by the Samsung Exynos 7884B, fitted with a 6.5 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
