Realme P4 Lite
- Dimensity 63006 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 13 MegaPixel1080p
- 6.8 inches720x1570
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Realme P4 Lite comparisons
Realme P4 Lite Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6300 chipset
| Released | 2026 March 19 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 15 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm |
| Weight | 212 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Mosaic Green, Mosaic Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Panda Glass |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 900nits |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 87.0% |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio 254 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.2, wide |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 120 € |
What are the key specifications of the Realme P4 Lite?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6300, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.