Realme GT 7 Pro Racing
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 6500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1264x2780
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Realme GT 7 Pro Racing comparisons
Realme GT 7 Pro Racing Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Gaming models
Average: 6,432mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Gaming Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2025 February 13 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 120 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.5 x 76.9 x 8.6 mm |
| Weight | 218 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Titanium, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 6000 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.4% |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels 450 ppi density |
1B Colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56, 1.0, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, 25mm wide, 1/3.09, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, GLONASS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 400 € |
What are the key specifications of the Realme GT 7 Pro Racing?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




