Realme GT 6 China
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 5800 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1264x2780
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Realme GT 6 China compares with its predecessor Realme GT 5:
Advantages of Realme GT 6 China
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5800 mAh) compared to the Realme GT 5 (5240 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Realme GT 6 China comparisons
Realme GT 6 China Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,800mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2024 July 09 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 120 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162 x 76.1 x 8.4 mm |
| Weight | 207 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Moon, White, Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 6000 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.6% |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels 450 ppi density |
1B Colors, HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.3 GHz Cortex-X4 + 3x3.2 GHz Cortex-A720 + 2x3.0 GHz Cortex-A720 + 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5800mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.56, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1/3.1 |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5, GLONASS G1 |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Realme GT 6 China?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5800 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
