Realme GT 3
- Snapdragon 8+ Gen 14 Nanometer
- 4600 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.74 inches1240x2772
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Realme GT 3 compares with its predecessor Realme GT2:
Advantages of Realme GT 3
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 888. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Realme GT2
- The battery has a smaller capacity (4600 mAh) than the Realme GT2 (5000 mAh), which could affect battery life.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Realme GT 3 comparisons
Realme GT 3 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 4,600mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2023 February 28 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | 199 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Illuminated RGB on the back of the phone |
| Colors | Pulse White, Booster Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 1400nits |
| Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 87.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.90% |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio 451 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.19 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V5 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 240W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, 25mm wide, 1/3.09, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 610 |
What are the key specifications of the Realme GT 3?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 6.74 inch display, a battery with 4600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
