Realme GT Explorer Master
- Snapdragon 870 5G7 Nanometer
- 4500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.55 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Realme GT Explorer Master Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 870 chipset
| Released | 2021 July 21 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 65 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 mm |
| Weight | 183.5 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Gray, White, Aurora, Apricot |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1100nits |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.3% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 402 ppi density |
HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 870 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Adreno 650 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Kryo 585 + 3x2.42 GHz Kryo 585 + 4x1.80 GHz Kryo 585 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 65W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, 26mm wide, 1/2.74, 0.8µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 380 € |
What are the key specifications of the Realme GT Explorer Master?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 870, fitted with a 6.55 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.