Realme C61
- Unisoc Tiger T61212 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.74 inches720x1600
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Realme C61 comparisons
Realme C61 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc Tiger T612 chipset
| Released | 2024 July |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Realme UI |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.8 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Sparkle Gold, Dark Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 560nits |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.5% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 260 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc Tiger T612 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.5", PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, 27mm wide, 1/5.0, 1.12 |
| Selfie Video | 720p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | $ 98.25 / € 128.99 |
What are the key specifications of the Realme C61?
It is powered by the Unisoc Tiger T612, fitted with a 6.74 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.

