Realme C51
- Unisoc Tiger T61212 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.74 inches720x1600
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Realme C51 comparisons
Realme C51 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,333mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc Tiger T612 chipset
| Released | 2023 July 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Realme UI T |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167.2 x 76.7 x 8 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Mint Green, Carbon Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 560nits |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 85.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.50% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 260 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc Tiger T612 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 27mm wide, 1/2.76, 0.64µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, 28mm wide, 1/5, 1.12µm |
| Selfie Video | 720p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 150 |
What are the key specifications of the Realme C51?
It is powered by the Unisoc Tiger T612, fitted with a 6.74 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




