Realme 8
- MT6785V12 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.4 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2024 updates
Realme 8 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,393mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G95 chipset
| Released | 2021 March 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 30 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160.6 x 73.9 x 8 mm |
| Weight | 177 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Cyber Silver, Cyber Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 83.3% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 411 ppi density |
HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G95 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.05 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.73, 0.8, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1/3.0, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 124.26 / £ 109.95 / ₹ 8,499 |
What are the key specifications of the Realme 8?
It is powered by the MediaTek Helio G95, fitted with a 6.4 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.