Realme 13 Pro Plus
- Snapdragon 7s Gen 24 Nanometer
- 5200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2412
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Realme 13 Pro Plus comparisons
Realme 13 Pro Plus Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,200mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 chipset
+13 more phones to find
| Released | 2024 July 30 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 or 8.4 mm |
| Weight | 185.5 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Monet Gold, Emerald Green, Monet Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.6% |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio 394 ppi density |
HDR image support, 1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.40 GHz Cortex-A78 + 4x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.56, 1.0, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, 21mm wide, 1/2.74, 0.8 |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ25,210 |
What are the key specifications of the Realme 13 Pro Plus?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



