Oppo Reno7 Lite
- Snapdragon 6956 Nanometer
- 4500 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel1080p
- 6.43 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Oppo Reno7 Lite Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,439mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 695 chipset
| Released | 2022 April 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, ColorOS 12 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
| Weight | 173 g |
| IP Rating | Basic waterproof protection against water drops |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Cosmic Black, Champagne Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 85.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.30% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 409 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 695 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Kryo 660 Gold + 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.7, 26mm wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 27mm wide, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Oppo Reno7 Lite?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 695, fitted with a 6.43 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.