Oppo Reno15
- Dimensity 84504 Nanometer
- 6200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.32 inches1216x2640
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Oppo Reno15 compares with its predecessor Oppo Reno 14:
Advantages of Oppo Reno15
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Dimensity 8450, compared to the predecessor's Mediatek Dimensity 8350. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (6200 mAh) compared to the Oppo Reno 14 (6000 mAh), resulting in longer usage time.
π Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Oppo Reno15 comparisons
Oppo Reno15 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,393mAh | Current: 6,200mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 6,200mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,738mAh | Current: 6,200mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8450 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2025 November 17 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, ColorOS 16 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 151.2 x 72.4 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | ΓΒ· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a timeΓΒ· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and aluminum alloy frame |
| Colors | Blue, Brown, White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3600 nits |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.5% |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio 460 ppi density |
1B colors, 3840Hz PWM, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8450 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 3.25 GHz |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V5 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6200mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 0.5Β΅m, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 18mm, 100 ultrawide, AF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 360 β¬ |
What are the key specifications of the Oppo Reno15?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8450, fitted with a 6.32 inch display, a battery with 6200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



