Oppo Reno15 Pro
- Dimensity 84504 Nanometer
- 6200 mAhLi-Po
- 200 MegaPixel2160p
- 6.32 inches1216x2640
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Oppo Reno15 Pro compares with its predecessor Oppo Reno 14 Pro:
Drawbacks Compared to Oppo Reno 14 Pro
- Both this model and the Oppo Reno 14 Pro feature the same chipset: Mediatek Dimensity 8450. There’s no upgrade in processing power.
- Battery capacity remains the same as the Oppo Reno 14 Pro, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Oppo Reno15 Pro comparisons
Oppo Reno15 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,200mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,740mAh | Current: 6,200mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8450 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2026 January 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, ColorOS 16 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 151.2 x 72.4 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Dusk Brown, Aurora Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800nits |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.5% |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio 460 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8450 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.25 GHz Cortex-A725 + 3x3.0 GHz Cortex-A725 + 4x2.1 GHz Cortex-A725 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6200mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, gyro-EIS, HDR, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 18mm, 100 ultrawide, AF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Oppo Reno15 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8450, fitted with a 6.32 inch display, a battery with 6200 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.