Oppo Reno 13 F 4G
- Helio G1006 Nanometer
- 5800 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.67 inches1080x2400
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Oppo Reno 13 F 4G comparisons
Oppo Reno 13 F 4G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,800mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G100 chipset
+12 more phones to find
| Released | 2025 January 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, ColorOS 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.2 x 75.1 x 7.8 mm |
| Weight | 192 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Graphite Grey, Skyline Blue, Plume Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2100nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.2% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G100 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5800mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 26mm wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 22mm wide, 1/2.74, 0.8 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Oppo Reno 13 F 4G?
It is powered by the Mediatek Helio G100, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5800 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.




