Oppo Reno 9 Pro Plus
- Snapdragon 8+Gen14 Nanometer
- 4700 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2412
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Oppo Reno 9 Pro Plus Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2022 November 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, ColorOS 13 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.5 x 73.6 x 8 mm |
| Weight | 192 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Aluminum frame |
| Colors | Black, Gold, Mint |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 950nits |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 90.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.90% |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio 394 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4700mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 22mm wide, 1/2.74, 0.8µm, AF |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B2a+Bc, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 540 |
What are the key specifications of the Oppo Reno 9 Pro Plus?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 4700 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.