Oppo Reno 10
- Dimensity 70506 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2412
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Final security update in 2027 updates
Oppo Reno 10 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7050 chipset
+11 more phones to find
| Released | 2023 July 08 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 74.2 x 8 mm |
| Weight | 185 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Silvery Grey, Ice Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 950nits |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 89.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.60% |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio 394 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7050 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.6 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.7, 25mm wide, 1/2", 0.7µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 22mm wide, 1/2.74, 0.8µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 350 |
What are the key specifications of the Oppo Reno 10?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7050, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.