Oppo Reno 10 Pro China
- Dimensity 82004 Nanometer
- 4600 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.74 inches1240x2772
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Final security update in 2027 updates
Oppo Reno 10 Pro China Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 4,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 8200 chipset
| Released | 2023 May 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163 x 74 x 7.7 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back and plastic frame |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1400nits |
| Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 90.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.60% |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio 451 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 8200 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.1 GHz Cortex-A78 + 3x3.0 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 22mm wide, 1/2.74, 0.8µm, AF |
| Selfie Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 520 |
What are the key specifications of the Oppo Reno 10 Pro China?
It is powered by the MediaTek Dimensity 8200, fitted with a 6.74 inch display, a battery with 4600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.