Oppo Pad 2
- Dimensity 90004 Nanometer
- 9510 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 11.61 inches2000x2800
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Oppo Pad 2 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 9,663mAh | Current: 9,510mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 9000 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2023 March 21 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 258 x 189.4 x 6.5 mm |
| Weight | 552 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Unibody aluminum frame |
| Colors | Gray, Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 500nits |
| Size | 11.61 inches, 411.3 cm2 84.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.20% |
| Resolution | 2000 x 2800 pixels 296 ppi density |
1B colors, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 9000 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.05 GHz Cortex-X2 + 3x2.85 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 9510mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.2, wide |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Selfie | 8 MP |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 4 stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | No |
| Price | € 399 |
What are the key specifications of the Oppo Pad 2?
It is powered by the MediaTek Dimensity 9000, fitted with a 11.61 inch display, a battery with 9510 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.