Oppo K12
- Snapdragon 7Gen34 Nanometer
- 5500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1080x2412
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Oppo K12 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,439mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 chipset
| Released | 2024 April 24 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, ColorOS 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.5 x 75.3 x 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Celadon Marble, Dark Chrome |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1100nits |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 88.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 88.30% |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio 394 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.63 GHz Cortex-A715 + 4x2.4 GHz Cortex-A715 + 3x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, 26mm wide, 1/3.0, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 250 |
What are the key specifications of the Oppo K12?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.